Agata Wasilenko-Mikuta
autorka książek, wydawca, społecznik
twitter  ·  facebook  ·  blog  ·  e-mail  · o mnie  ·
Przewodnik po stronie

               

Prawdziwy program nowy burmistrz napisze dopiero po zrobieniu bilansu otwarcia, dzięki któremu pozna prawdziwy stan gminy – jej zobowiązań jawnych i ukrytych, zagrożeń karami unijnymi. Przeanalizuje szczegóły umów, jakie wcześniej zawarto. Wtedy będzie mógł sporządzić harmonogram i określić zakres inwestycji. Będzie wiedział czy można i o ile obniżyć koszty, jakie mieszkańcy ponoszą na utrzymanie gminy. Wiele jednak zmian można wprowadzić bez jakichkolwiek wydawania pieniędzy, niektóre po prostu trzeba wprowadzić niezależnie od stanu finansów gminy. Oto zarys mojego programu, który chciałabym realizować jako burmistrz Grodkowa.


Założenia programowe:


1) Władza dla społeczeństwa – wszystkie ważne i mające duży wpływ na życie mieszkańców decyzje będą poprzedzone rzetelnymi konsultacjami społecznymi. Nie będzie uciążliwych inwestycji wbrew ludziom, czy ze szkodą dla ich majątku.

2) Przejrzysta gmina uczciwe i zrozumiałe reguły w przetargach, konkursach na stanowiska i wydawaniu publicznych pieniędzy; lepsza informacja o decyzjach władz gminy, transmisje w internecie z obrad rady miejskiej

3) Obniżenie kosztów życia w gminie – gmina ma duży wpływ na koszty życia w mieście – m.in. poprzez dużo wyższe niż np. w bogatym Opolu opłaty za odprowadzanie ścieków lub stawki podatków lokalnych. Będę dążyć do zmniejszenia obciążeń nałożonych na mieszkańców, ze szczególnym uwzględnieniem tych, którym z dnia na dzień podwyższono podatki od nieruchomości o kilkaset procent.

4) Kontrola zarządzania majątkiem gminystanu kamienic z mieniem gminnym i sposobu wydatkowania pieniędzy na ich utrzymanie. Kontrola działalności miejskiej spółki GrodWiK.

5) Polepszenie sytuacji demograficznej w gminie

Posiadanie „własnego kąta” jest jedną z najważniejszych przesłanek przy podejmowaniu decyzji o założeniu rodziny. Gmina musi więcej uwagi poświęcać tej sferze życia.

program dom dla młodych – gmina ma narzędzia, żeby wspomóc młodych ludzi w zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych oferując im działki budowlane w wieczyste użytkowanie, których wysoki koszt stanowi największą barierę w rozwoju taniego budownictwa jednorodzinnego.

budownictwo socjalne – nie każdy człowiek ma szansę na kupienie mieszkania, czy zakup domu, nawet jeśli ciężko pracuje. Osoby pracujące za najniższe wynagrodzenie również wykonują prace społecznie ważne i też trzeba je wspierać w dążeniu do godnego życia. Grodków musi wrócić do idei budowania mieszkań socjalnych. Jak pokazał przykład Paczkowa można to robić bardzo tanio – za ok. 1000 zł za m2. Za równowartość inwestycji w miejski stadion (ok. 5 mln złotych) można więc wybudować ok. 150 mieszkań o powierzchni 30 m2.

wspieranie różnych form opieki nad dzieckiem – cztery lata temu podjęliśmy starania o powstawanie w gminie niepublicznych placówek przedszkolnych. Dzisiaj konkurują ze sobą przedszkola państwowe i prywatne z korzyścią dla rodziców i dzieci. Uważam to za mój duży sukces. Wciąż jest jednak pole do rozwoju tego typu działalności, związane choćby z coraz częstszą pracą rodziców na zmiany, czy tworzenie oddziałów dla dzieci wymagającej specjalistycznej opieki i punktów przedszkolnych na terenach wiejskich. Będę wspierać takie działania.

- więcej miejsc pracy

* Udostępnienie w budynku należącym do gminy pomieszczenia dla agencji rekrutujących pracowników, aby mieszkańcy gminy mogli się zapoznać z ich ofertą i dopełnić wszelkich formalności na miejscu.

* Wspieranie powstawania spółdzielni socjalnych. W tej chwili np. grupa osób niepełnosprawnych próbuje taką spółdzielnię założyć i wciąż pojawiają się na ich drodze przeszkody. Kiedy będę burmistrzem takich przeszkód nie będzie.

* zwiększenie aktywności urzędu w promowaniu walorów inwestycyjnych gminy. Tworzenie indywidualnych ofert dla inwestorów, których działalność związana jest z tworzeniem nowych miejsc pracy.


6) Atrakcyjna gmina Grodków ma opinię miasta, w którym nic się nie dzieje. Zmiana tego wizerunku może zmienić także rynek pracy w mieście. Jeśli do gminy przyjedzie 100 000 osób i każda zostawi w naszych sklepach, restauracjach, cukierniach czy instytucjach kultury 50 zł, to pojawi się w naszym systemie finansowym kwota 5 mln złotych generując nowe miejsca pracy. Tworząc taką imprezę jak Lato Kwiatów w Otmuchowie można ściągnąć do Grodkowa naprawdę duże środki i pozyskać bogatych sponsorów. To leży w naszych rękach i nie musimy czekać na bogatych inwestorów.

Cztery lata temu wskazywałam na potencjalne możliwości tkwiące w środowisku modelarzy – niedawna wystawa makiety p. Wilczęgi potwierdziła moje obserwacje. Podsuwałam też inne przedsięwzięcia leżące w zasięgu naszych możliwości – jak jedyne w tej części Europy muzeum perfum, festiwale czekolady czy ciast. To, co się będzie dziać w Grodkowie zależy tylko i wyłącznie od kreatywności mieszkańców i chęci władz do aktywnego działania – ja na pewno będę bardzo aktywna.

Realizacja takich pomysłów jest obecnie łatwiejsza niż kiedykolwiek. Są na to środki z Unii Europejskiej. Mamy w Grodkowie Lokalną Grupę Działania, która otrzymuje środki właśnie na tego typu przedsięwzięcia – aktywizujące środowiska lokalne. Można wiele zrobić za pieniądze „z zewnątrz”, bez angażowania środków z budżetu gminy.

7) Poprawa estetyki miastaopracowanie harmonogramu rewitalizacji centrum miasta. Tworzenie programów mobilizujących właścicieli nieruchomości do poprawy ich stanu estetycznego. Rynek, przylegające do niego uliczki i zaułki to wizytówka miasta i gminy. Bardzo potrzebuje nowych tynków, farby, bruku.

8) Edukacja – pragnę, żeby o Grodkowie mówiło się jako o mieście, w którym mieszka bardzo zdolna młodzież, że nasze miasto to prawdziwa kuźnia talentów. Dlatego też chcę wprowadzić system pozytywnej motywacji dla nauczycieli osiągających wybitne sukcesy w pracy z uczniami. Powinni to odczuć w portfelu. Obecnie wielu grodkowskich uczniów uczy się w szkołach poza gminą. Trzeba podjąć starania aby to do nas posyłano dzieci m.in. poprzez

wpieranie nauczycieli wprowadzających indywidualne, atrakcyjne programy edukacyjne

lepsze wyposażenie szkół w adekwatne do naszych czasów pomoce dydaktyczne

większe zaangażowanie szkół w programy naukowe organizowane przez instytucje naukowe i uniwersytety

lepszą promocję osiągnięć grodkowskich uczniów i nauczycieli

9) Zdrowie – Gmina nie ma co prawda wpływu na decyzje NFZ-u, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyposażyć dyżurujących lekarzy w sprzęt ratujący życie, czy stworzenie warunków do przeprowadzenia drobnych zabiegów. W Grodkowie bardzo potrzebne jest dobrze wyposażone ambulatorium, dzięki któremu nie trzeba będzie przy drobnych urazach od razu absorbować pogotowia i jechać do szpitala.

Chcę, aby gmina aktywnie wspierała programy badań profilaktycznych, szczególnie dla mieszkańców wsi oraz dzieci. W przypadku tych ostatnich priorytetem będą badania stanu uzębienia i zapobieganie jego chorobom, gdyż wielu rodziców nie stać na leczenie zębów dzieci.

10) Sport i rekreacjaNajważniejszym zadaniem jest zwiększenie aktywności fizycznej dzieci i młodzieży. Nie wszyscy mają predyspozycje aby uprawiać sporty wyczynowe czy zespołowe. Najwyższa pora stworzyć w Grodkowie park rekreacji z nowoczesnymi urządzeniami wymuszającymi wysiłek fizyczny – takimi jak choćby w Krasiejowie, ze ścianką do wspinaczki czy kortami tenisowymi.

Na większe środki będą mogły liczyć LZS-y, w których pracuje się z dziećmi i młodzieżą.

11) Wieśnadrobienie wieloletnich zaległości w inwestycjach na wsi, to największe wyzwanie nadchodzącej kadencji. Do najważniejszych zadań, które trzeba na wsi zrealizować zaliczam:

poprawę bezpieczeństwa we wsi – budowę chodników i lepsze oświetlenie wiosek,

rozwiązanie problemu odprowadzania ścieków w wioskach, w których nie ma kanalizacji – przede wszystkim przez wspieranie budowy tanich w eksploatacji przydomowych oczyszczalni ścieków

wieś bliżej świata - tworzenie miejsc w świetlicach, remizach i szkołach, gdzie mieszkańcy wsi mogliby korzystać z internetu i np. płacić przez internet rachunki bez konieczności wyjazdów do miasta; szkolenia w korzystaniu z internetu; polepszenie dojazdu mieszkańców wsi do miasta.

bezpieczne drogi - stworzenie nowego systemu odśnieżania dróg w zimie, którym będą zarządzać sołtysi zlecający odgarnianie śniegu rolnikom posiadającym odpowiedni sprzęt. Wyznaczenie maksymalnego okresu naprawy dróg po zimie. Nie może tak być, że dziury są łatane pod koniec sierpnia.

wspieranie inicjatyw wiejskich - wydzielenie w budżecie gminy specjalnej rezerwy na wkład własny do projektów, w które angażują się wiejskie społeczności lokalne. Jeśli tylko mają możliwość pozyskania pieniędzy z zewnątrz gmina musi im w tym pomóc.

stworzenie w Grodkowie targu warzywno-owocowego, gdzie mieszkańcy wsi mogliby sprzedawać swoje produkty.

12) Bar mleczny, czyli polityka społeczna. W takim mieście jak Grodków życie powinno być tanie i wygodne. Doprowadzenie do powstania baru mlecznego, gdzie każdy może zjeść tani i ciepły posiłek to jedno związanych udogodnień dla mieszkańców. Tym bardziej, że zgodnie z tendencjami demograficznymi coraz więcej będzie gospodarstw jednoosobowych, w których gotowanie obiadów jest mało opłacalne.

Trzeba też już myśleć o problemie starzenia się społeczeństwa i pomocy dla ludzi starszych. Będę wspierać pomysł otwarcia w Grodkowie domu dziennej pieki.

13) Ogłoszenie konkursu dla grodkowian – jak niewielkim kosztem zmienić grodkowski rynek, żeby stał się miejscem przyjaznym dla mieszkańców.